امروز : 01 مهر 1402
معاونت تحقیقات فناوری
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان

پروژه کاشان شهر ایمن ترافیک

نماینده سازمان بهداشت جهانی گفت: اولین آزمایشگاه تحقیقات جمعیتی در حوزه سوانح ترافیکی در کاشان راه اندازی می‌ شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر حمید سوری در جلسه کمیته راهبردی پروژه کاشان شهر نمونه ایمن ترافیکی در دانشگاه علوم پزشکی کاشان روز سه شنبه مورخ ۲۴/۰۵/۱۴۰۲ افزود: هدف از اجرای این طرح، استفاده از تجارب کشورهای مختلف در خصوص سوانح ترافیکی در زمینه کاهش آمار سوانح و حوادث ترافیکی و بومی سازی آن در کاشان و تعمیم در کل کشور است. وی، تعمیم اثرات و نتایج این طرح در کاشان به کل کشور، استفاده از ظرفیت‌ های دانشگاهی و شهری، تعهد و علاقمندی به اجرای کار توسط متولیان را از دلایل انتخاب کاشان برای این پروژه عنوان و تصریح کرد: برندگان اصلی این اقدام، مردم هستند.

مشاور عمومی و بین الملل پلیس راهور اظهار امیدواری کرد: با اجرای این طرح، جراحات و مرگ و میر ناشی از سوانح ترافیکی در شهرستان کاشان به حداقل رسیده و بتوانیم هزینه اثربخشی تعیین شده آن را به نمایش گذاشته و به عنوان الگو به متولیان کشور با مستندات علمی ارائه داد و به اجرا در آورد تا بار حوادث ترافیکی را کاهش داد. وی اظهار کرد: میزان مرگ و میر ناشی از سوانح ترافیکی تا قبل از همه‌ گیری کرونا ۱۷ هزار و شاخص آن حدود ۲۰ به ازای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بود در حالی که میانگین جهانی آن ۱۸ در ۱۰۰ هزار می‌ باشد اما در بعضی کشورها به دو در هزار نفر جمعیت است. دکتر حمید سوری مدرس بین المللی و دکترای تخصصی اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: متاسفانه حوادث ترافیکی در یک ساله گذشته روند افزایشی داشته یعنی حدود ۱۵ درصد افزایش نسبت به میانگین سال‌ های قبل داشته است که این امر نیازمند رویکردهای جدید است. وی، میزان مرگ و میر ناشی از همه گیری کرونا را ۱۵۰ هزار مورد بیان کرد و گفت: طی صد سال گذشته بعد از آنفولانزای اسپانیایی اولین اپیدمی بود تا این حد مرگ و میر داشت که آمار مرگ و میر حدود ۸ سال حوادث ترافیکی برابر با سه سال همه گیری کروناست.

دکتر سوری یادآور شد: این موضوع نشان می‌ دهد، بار ناشی از حوادث ترافیکی، مزمن و ادامه دار است و از نظر اقتصادی حدود ۷ درصد تولید و درآمد ناخالص ملی کشور صرف آن می‌ شود. وی، با اشاره به هزینه‌ های غیرمستقیم و نامحسوس آن شامل درد و رنج و اثرات سوء روانی و اجتماعی که به جامعه تحمیل می‌ شود، ادامه داد: جمعیت فعال و جوان کشور در تصادفات آسیب می‌ بینند که بار مضاعفی را به جامعه تحمیل می‌ کند. نماینده سازمان بهداشت جهانی، با بیان اینکه کاهش مرگ و میر و معلولیت و آثار روانی و اجتماعی نیازمند استفاده از تجارب موفق جهانی است و دیگر رویکردهای آزمون و خطا پاسخگو نیست، افزود: کاهش حوادث ترافیکی و بار آن، نیازمند مطالعات بومی و رویکردهای علمی است.

دکتر سوری تاکید کرد: موضوع سوانح ترافیکی تابع زمان و مکان نیست و تابع عوامل فرهنگی و رفتارهای جامعه است و هر جامعه نیازمند نسخه خاص خود می‌ باشد. هفت درصد تولید ناخالص ملی کشور صرف سوانح ترافیکی می‌شود مشاور علمی و بین الملل پلیس راهور فراجا اظهار کرد: هفت درصد تولید ناخالص ملی کشور صرف سوانح ترافیکی می‌شود. به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر حمید سوری در جلسه کمیته راهبردی پروژه کاشان شهر نمونه ایمن ترافیکی در دانشگاه علوم پزشکی کاشان روز سه شنبه مورخ 1402/۰۵/24 گفت: این موضوع نشان می‌دهد، بار ناشی از حوادث ترافیکی، مزمن و ادامه دار است و از نظر اقتصادی هزینه‌های زیادی را به جامعه وارد می‌کند. وی، با اشاره به هزینه‌های غیرمستقیم و نامحسوس آن شامل درد و رنج و اثرات سوء روانی و اجتماعی که به جامعه تحمیل می‌شود، افزود: جمعیت فعال و جوان کشور در تصادفات آسیب می‌بینند که بار مضاعفی را به جامعه تحمیل می‌کند.

دکتر سوری، با اشاره به اینکه کاشان شهر «نمونه ایمن‌ ترافیکی» کشور انتخاب شد‌ ، تصریح کرد: سوانح ترافیکی از جمله دغدغه‌ هایی است که کمتر خانواده‌ هایی وجود دارد که در این باره آسیب ندیده باشند. وی ضمن اشاره به سوانح و حوادث بالای رانندگی در کشور افزود: همه فامیل ما دور یا نزدیک از سوانح رانندگی آسیب دیدند و از این رو شاخص آسیب ناشی از حوادث رانندگی در کشور ما یکی از نامطلوب‌ ترین شاخص‌ ها در میان کشورهای دنیا است.

دکتر سوری، با اشاره به وجود اقدامات صورت گرفته تصریح کرد: لازم است تا با راه کارهای نوین از بروز حوادث ترافیکی جلوگیری کنیم. وی، با بیا اینکه ارزش تحقیقات علمی زمانی نمایان می‌شود که بتوان با مراجع تصمیم گیرنده تعامل داشته و بر نوع تفکر آنها تاثیر گذار بود، ادامه داد: یک مرکز تنها نمی تواند این پروژه را انجام دهد و این طرح باید بین سازمانی باشد. رئیس دانشگاه نیز در این نشست ابراز خرسندی کرد: شهرستان کاشان به عنوان این طرح در کشور و آسیا انتخاب شده است.

دکتر کورش ساکی، با اشاره به اینکه تصادفات خسارت زیادی را وارد می‌کند که باید از این فرصت استفاده کنیم تا سوانح تصادف را کاهش دهیم، گفت: این اقدام یک نوع فعالیت جهادی است و هر کس و از هر طریق می‌تواند وارد این پروژه شود و کمک کند. سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه نیز در این جلسه گفت: تحقیقات این طرح حدود دو سال هست که شروع شده است.

دکتر غلامعلی حمیدی افزود: انعقاد تفاهم نامه همکاری پژوهشی بین دانشگاه با نیروی انتظامی، پلیس راهور و شهرداری کاشان، هم افزایی و هماهنگی بین بخشی برای اجرای طرح نمونه جمعیتی ایمن ترافیک (نجات) را در کاشان فراهم کرده است. سرهنگ سخایی نماینده پلیس راهور کشور نیز، اظهار کرد: شهرستان کاشان پتانسیل بالایی برای اجرای این طرح دارد و اجرای آن نیازمند مشارکت و همراهی تمام ارگان‌های شهرستان کاشان است.

لازم به ذکر است اعضای حاضر جلسه در نشست نیز در خصوص این طرح به بحث و تبادل پرداخته و تصمیمات مقتضی اتخاذ گردید. نشست راه اندازی آزمایشگاه جمعیتی ترافیک و چشم انداز صفر مرگ ناشی از سوانح ترافیکی در شهرستان کاشان به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی در مورخ 1402/05/24 در سالن شهید دکتر محمد زارع برگزار شد.

کلمات کلیدی
{author_name}
تصویر نویسنده :

مدیر سایت
عکاس

مدیر سایت

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید