EN |
    ورود
   6:13:31 PM

به کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان خوش آمدید

1401 / 04 / 05
 

راهنمای استفاده از Science Direct

تهیه و تنظیم: دکتر سمیه نادی راوندی

پایگاه اطلاعاتی Science Directیک بانک اطلاعاتی برای ارائه اطلاعات Elsvierو ناشران وابسته است. برای دسترسی به آن می توانید از لینک کتابخانه دیجیتال دانشگاه در صفحه اول وب سایت دانشگاه علوم پزشکی کاشان یا از همین لینک در صفحه معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه استفاده کنید. بر روی لینک کلیک کنید و از لوگوهای کنار صفحه بر روی لوگوی زیر کلیک کنید.

اگر در محیط دانشگاه یا مراکز زیر مجموعه باشید به متن کامل بسیاری از مقالات مجلات دسترسی دارید و اگر نه شما می‌توانید چکیده بسیاری از مقالات را بخوانید.

در این بانک در 4 حوزه موضوعی کلی می توان جستجو کرد. موضوعات شامل موارد زیر است:

1.       Physical Sciences and Engineering

2.       Life Sciences

3.       Health Sciences

4.       Social Sciences and Humanities

هرکدام از این 4 حوزه موضوعی دارای موضوعات فرعی هستند.

شما می‌توانید از طریق گزینه sign inدر این پایگاه ثبت نام کنید و از امکانات جانبی آن مانند تعریف Alertو Recommendationاستفاده کنید.

جستجوی سریع:

برای جستجو در این پایگاه شما دو انتخاب دارید. جستجوی سریع که به صورت پیش فرض در صفحه اول پایگاه به شکل زیر وجود دارد:

شما می‌توانید با استفاده از کلیدواژه، نام نویسنده، نام ژورنال یا کتاب و اطلاعات کتابشناختی دیگر مجلات برای جستجو استفاده کنید. در این جستجو امکان محدود کردن جستجو به فیلدهای مختلف وجود ندارد. اگر بخواهید کلیدواژه‌ها در کنار هم جستجو شوند از گیومه استفاده کنید.

جستجوی پیشرفته

در بخش جستجوی پیشرفته که به تازگی نیز به روز شده و به فرمت جدید در اختیار پژوهشگران است فیلدهای جدیدی در نظر گرفته شده است.

 

همانطور که می بینید می توانید از طریق فیلدهای بیشتری جستجو را انجام دهید. برای مثال می‌توانید جستجوی کلیدواژه‌ها را محدود به عنوان(Title)، (Abstract) یا Keywordsمحدود کنید. یا از طریق DOI، ISSN، یا ISBNجستجو را انجام دهید. حتی می‌توانید نوع مقاله را نیز از طریق Show these article typesمشخص کنید.این نوع جستجو جذابیتهای بیشتری برای کاربران دارد.

 

جستجوی خبره یا Expert search

در پایین بخش جستجوی پیشرفته شما با این گزینه برخورد می کنید. Open expert search

با کلیک بر روی این گزینه شما وارد بخش جستجوی خبره می‌شوید. در اینجا همانطور که در شکل می بینید می‌توانید استراتژی جستجوی خود را تایپ کنید و از عملگرهای بولین (AND، OR، NOT) جهت تحدید و افزایش دامنه جستجو یا علائمی  مانند "" برای جستجوی دقیق عبارات استفاده کنید.  برای اطلاع از Search Tipsدیگر می توانید روی همین گزینه در بخش مربوطه کلیک کنید.

دراینجا منابع جستجوی اطلاعات به ژورنالها (Journals)، کتابها (BOOKS)، کتابهای رفرنس ( Reference Book) و تصویر (Image) یا همه نوع منبع (All) را محدود کنید.

شما می‌توانید با انتخاب زبانه‌های مربوط به هر نوع منبع، جستجو را در همان منبع انجام دهید.

حتی می توانید از گزینه Refine your searchنوع جستجوی خود را به مجلات و کتابها محدود کنید یا جستجو را به کل منابع، منابع مورد علاقه ( فیلدهایی که در هنگام ثبت نام به عنوان Favoriteاعلام نموده‌اید. ) یا مقالات با دسترسی رایگان به متن آنها (Open Access articles) یا منابعی که از طریق سازمان شما دسترسی به آنها فراهم شده است  Subscribed publications)) محدود نمایید. می توانید دامنه زمانی یا حوزه های موضوعی را  هم تعیین کنید. با نگه داشتن کلید Ctrlمی توانید چند حوزه موضوعی را برگزینید.

در بخش بالای سایت دو گزینه BOOK و JOURNALوجود دارد. با کلیک بر روی این گزینه‌ها می‌توانید فهرست الفبایی کتب و مجلات در این پایگاه را مشاهده کنید.

در این بخش روبه‌روی هر منبع علامتی به شکل یک برگه دیده می‌شود. رنگ نارنجی آن به این معنی است که این منبع open accessاست. رنگ سبز به معنای فراهم شدن دسترسی به متن کامل منبع  از طرف سازمان متبوع شماست و رنگ خاکستری به معنای عدم دسترسی است. رنگ مشترک به معنای وجود بخشها با قابلیت دسترسی متفاوت و ترکیب هر دو رنگ است.

مدیریت جستجوها

وقتی جستجویی را انجام می‌دهید در بخش نتایج نیز می‌توانید جستجوها را پالایش کنید. اگر به تصویر نیز دقت کنید می توانید با استفاده از ستون سمت چپ نتایج جستجو در بخش Refine by:  نتایج جستجوها را به  Years، Article type، Publication title، Access type  محدود کنید.

شما می توانید مربع کوچک کنار هر نتیجه جستجو را تیک بزنید و یا از مربع بالایی استفاده کنید و همه نتایج را انتخاب کنید و با استفاده از گزینه Exportآنها را وارد نرم افزارهای مدیریت منابع مانند EndNoteکنید. گزینه Purchase PDFدر پایین هر مقاله به معنای عدم دسترسی رایگان به منبع و Download PDFبه معنای دسترسی به متن کامل مقاله و امکان دانلود نسخه PDFاست. از گزینه Abstractنیز می‌توانید برای خواندن چکید مقاله در همین صفحه استفاده کنید.

با کلیک بر روی عنوان هر منبع شما به اطلاعات بیشتری از مقاله در یک صفحه HTMLجدید دسترسی پیدا می کنید.

مرتب کردن بر اساس تاریخ (Date) یا میزان ربط ( Relevancy)

در سمت راست بالای نتایج جستجو گزینه sorted by relevance | dateرا می‌بینید. نتایج بر اساس پیش فرض بر اساس میزان ربط به کلیدواژه‌های جستجو مرتب می‌شوند اما شما می‌توانید با انتخاب گزینه dateنتایج را بر اساس تاریخ انتشار نیز مرتب نمایید.

حتما پایگاههای اطلاعاتی امکانات زیادی بری شما فراهم می کنند که آگاهی از آنها مستلزم کار و تمرین و جستجو در این پایگاه است.

 

تاریخ بروز رسانی : 10/ 4/ 1397