EN |
    ورود
   10:04:50 AM

به کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان خوش آمدید

1401 / 11 / 12
 

مسئول: خانم زهرا عباس زاده

فهرست نویسی کتب

 

با توجه به گسترش دانش و اطلاعات در قالب های گوناگون، ضرورت سازماندهی دانش و منابع اطلاعاتی از مهمترین فعالیت های هر کتابخانه به شمار می رود و شامل کلیه اقدامات  لازم برای قابل دسترس نمودن منابع از طریق سیستم جامع کتابخانه است به عبارت دیگر می توان بخش فهرستنویسی را مهمترین بخش و در واقع قلب کتابخانه به حساب آورد.

 در بخش فهرستنویسی سازماندهی منابع اعم از فهرست نویسی توصیفی و تحلیلی، رده بندی و آماده سازی منابع صورت  میگیرد. فهرست نویسی کتابها براساس قواعد فهرست نویسی انگلوامریکن و با استفاده از نظام رده بندی NLMکتابخانه ملی پزشکی آمریکا می باشد. فرایند فهرست نویسی به صورت رایانه ای و با استفاده از نرم افزار جامع پارس آذرخش تحت وب صورت می پذیرد و از کتابخانه ملی پزشکی آمریکا و کتابخانه ملی جهت ISOبرای فهرست نویسی کتابها استفاده می شود.آن دسته از کتابهایی را که نتوان از طریق جستجو در کتابخانه های کنگره، بریتانیا و کتابخانه ملی و سایر کتابخانه های معتبر ایران و دنیا فهرستنویسی نمود توسط فهرستنویس بصورت Originalاز طریق جستجو در Subject Headings، رده های موضوعی و ... موضوع دهی و سازماندهی می گردد.

نمایه سازی

 

  یکی از وظایف مهم این بخش سازماندهی و نمایه سازی پایان نامه هایی است که دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد، دکترای حرفه ای و تخصصی یک نسخه چاپی به همراه لوح فشرده فایل پایان­نامه (در دو فرمتPDF & Word )‌ در هنگام تسویه حساب با این واحد تحویل می­دهند علاوه بر آن نمایه­سازی طرح­های تحقیقاتی و سی­دی­ها و دی­وی­دی­های آموزشی نیز از وظایف دیگر این بخش محسوب می شود. ‌ در بخش نمایه سازی فعالیت های تخصصی فهرست نویسی توصیفی (بر اساس قواعد انگلو امریکن) و نمایه سازی به زبان کنترل شده انجام می شود و امکان بازیابی منابع را فراهم می کند.

تاریخ بروز رسانی : 10/ 4/ 1397