11:47:51 PM 1397 / 08 / 21
 

اصطلاحات رایج در ارسال مقاله به ژورنال های بین المللی و ISI

ژورنال(Journal)

در ایران بیشتر به معنای مجلات علمی آکادمیک به کار می‌رود در مقابل Magazineکه به معانی مجلات عمومی است مثلا مجله فیض دانشگاه علوم پزشکی کاشان یک ژورنال محسوب می شود ولی یک مجله عمومی خانواده مثل خانواده سبط یک مجله یا Magazine محسوب می شود. مجله ممکن است به صورت هفتگی، ماهانه، دو ماه یکبار، فصلی ، سالانه یا دو سال یک بار منتشر شود. اما مساله مهم توالی انتشار به صورت منظم است. هر چه تعداد انتشار شماره های یک مجله در سال کمتر باشد نشان می‌دهد این ژورنال در انتخاب مقالات سخت‌گیر تر است پس باید مقاله از محتوای علمی بسیار بالایی برخوردار باشد. پس کمی با احتیاط مقالات خود را برای ژورنالهای سالنامه یا دوسالنامه ارسال نمایید.

سابمیت (Submit)

اولین اقدام در گرفتن پذیرش و در انتها چاپ مقاله انتخاب یک مجله مناسب و معرفی مقاله شما به آن است. وقتی شما مراحل ثبت یک مقاله را در یک مجله طی و در نهایت موفق به ارسال مقاله شدید در حقیقت مقاله را سابمیت کرده اید. سابمیت در لغت به معنای ارائه کردن و معرفی کردن است و هیچ امتیاز علمی برای نویسنده ندارد. یعنی در رزومه خود نمی توانید برای سابمیت کردن مقاله امتیازی بگیرید یا نسبت به آن ادعایی داشته باشید چون هر چیز بی ربطی را می‌توان به یک مجله کاملا معتبر سابمیت کرد و مانعی در این زمینه وجود ندارد. در برخی دانشگاهها برای دانشجویی که مقاله خود را سابمیت کرده به دلیل آنکه زیر نظر استادان راهنما و مشاور این کار انجام شده و فرض بر این است که مقاله محتوای علمی دارد برای آن پوئنهای مثبتی در زمان دفاع در نظر می‌گیرند.

فرایند سابمیت مقاله دو نوع است.

1-      استفاده از سیستم مکانیزه سابمیت: گاهی مجله سیستم ارسال مانیزه ای دارد مثلا ژورنالهای گروه امرالد سیستم پیشرفته ای دارند که در آن ابتدا شما نام کاربری و کلمه عبور دریافت می کنید. سپس وارد صفحه مربوط به خود شد و مراحل را یکی به یکی طی  کرده و در نهایت یک کد یا سابمیت نامبر دریافت می کنید که از ان پس برای هر نوع مکاتبه و انجام تغییرات برای مقاله از آن کد استفاده می‎کنید. همچنین هر عملیاتی که از طرف ژورنال بر رو مقاله شما انجام می شود در این سیستم ثبت می گردد و شما قادرید مقاله خود را ردیابی کنید.

2-      استفاده از ایمیل: در این  نوع سابمیت شما از ایمیل مجله استفاده کرده و مقاله خود را که دقیقا مطابق با راهنمای ژورنال تهیه شده برای مجله ارسال می‌کنید. در برخی مجلات بعد از ارسال ایمیل برای مقاله شما کد یا همان سابمیت نامبر در نظر گرفته شده و شما هر دفعه از طریق ان می‌توانید با ادیتور مقاله خود مکاتبه کنید. استفاده از هر کدام از این روشها به معنای اعتبار بیشتر یک مجله نیست و بستگی به امکانات مجله دارد.

 منیو اسکریپت (manuscript)

3-      همان مقاله‌ای که شما سابمیت کرده‌اید و هنوز داوری نشده و چاپ نگردیده است منیو اسکریپت یا دست نویس محسوب می‌شود مقاله شما در صورت چاپ در یک مجله بعد از داوریpaperیا Articleخوانده می‌شود.  

منیو اسکریپت نامبر (manuscript NO)

 همان شماره ای است که به مقاله ارسالی شما به ژورنال اختصاص داده می‌شود و شما می‌توانید از آن برای مکاتبات خود با مجله یا پیگیری وضعیت مقاله استفاده کنید. می‌تواند عدد یا ترکیبی از عدد یا حرف باشد که به آن Manuscript IDگفته می‌شود.

ادیتور(Editor)

 در فارسی به معنای ویراستار است اما معنی وسیع تری در حوزه آکادمیک دارد. ادیتور در حقیقت مقاله شما را و دیگر مقالات مجله را مدیریت می کند. در هنگام دریافت مقاله در بیشتر مواقع ساختار مقاله و حتی محتوای ان را به صورت کلی بررسی می کند. در صورت مشکلات ساختاری و تکنیکال مقاله را به شما ارجاع می دهد و با ارسال لینک راهنمای نویسندگان مقاله خواستار اصلاحات فنی در مقاله می شود. مثلا اصلاح رفرنسها، سکشن بندی مقاله، ساختار چکیده و یا حتی حاشیه‌کاغذ و یا دایرکشن جدولها. در مورد محتوای علمی، ادیتور بررسی می‌کند ایا مقاله شما از نظر موضوعی در حوزه کار مجله هست یا نه و حتی بررسی می‌کند که آیا قابلیت ارسال برای داوری را دارد یا نه. برای برخی ژورنالهای معتبر عبور از همین ادیتور هم کار ساده ای نیست.  ادیتور در نهایت باید مقاله شما را برای  دو تا سه داور و بیشتر ارسال نماید.

ویت ادیتور (With Editor)

یعنی مقاله شما سابمیت شده و به دست ادیتور رسیده. ادیتور در حال بررسی مقاله است که یا برای داوری ارسال کند یا آن را برای اصلاحات فنی و تکنیکال برای شما ارسال کند یا در همان مرحله اول به دلایلی رد کند.

آندر ریویوو (Under Review)

مقاله در حال داوری توسط داوران منتخب مجله است و شما باید منتظر نتیجه داوری باشید.

 ریفرینگ یا ریفرکردن (Refereeing) یا Review

به معنای داوری کردن است. داورانی دارند کار داوری را انجام می‌دهند.

ریوایز (Revise)

به معنای درخواست یک ورژن جدید از مقاله است. مقاله تحت داوری قرار گرفته و قرار است شما نظرات داوران را اعمال و سپس ورژن جدید را ارسال کنید. در اصطلاح گفته می شود مقاله ریوایز خورده است. دو نوع ریوایز وجود دارد.

مینور ریوایز (Minor Revise): یعنی داوران به مقاله شما ایراد چندانی نگرفته اند وشما بااصلاحاتی انداک می توانید ورژن جدیدی از مقاله خود را به ژورنال ارسال کنید.  در این نوع ریوایز در اغلب موارد مقاله شما به داوری مجدد نمی رود و کارشناس و مدیر اجرایی و حتی خود ادیتور اصلاحات را بررسی می کند. اگر اصلاحات کامل بود که پذیرش می گیرید اگر نه مجددا برای شما ارسال می شود.

ماژور ریوایز(Major Revise) : اصلاحات اساسی توسط داوران خواسته شده است. بعد از اینکه شما اشکالات که در بیشتر مواقع ایرادات اساسی محتوایی و علمی هستند را اصلاح کردید مقاله شما جهت تائید اصلاحات صورت گرفته به همان داوران ارسال می گردد. در صورت تامین نظر داوران مقاله شما پذیرش می گردد.

درهر صورت اصلاحات خود را در مقاله هایلایت کنید. اگر این کار را نکیند داوران اعلام خواهند کرد که مقاله به همان شکل قبل ارسال شده و گاهی آن را در همان مرحله ریجکت می کنند. یا اصلاحات انجام شده را بولد کنید یا رنگی یا از امکان  Track change در ورد استفاده کنید.

ریسابمیت (Resubmit)

این یک ریوایز خاص و خطرناک اسست. به معنای انکه مقاله شما انقدر مشکل داشته که بعد از رفع ایرادها مقاله باید مجددا ارسال و در فرایند داوری دقیق و کامل مانند مرحله اول قرار گیرد.

گاهی داوران ایرادات اساسی گرفته و در نهایت به ادیتور اعلام می کنند که دیگر مقاله را داوری نمی کنند اما رد هم نمی کنند و آن را به عهده ادیتور می گذارند. در این مواقع بعد از اصلاحات، ادیتور مقاله را دوباره در فرایند داوری مجددا گذاشته و داوران نیز افراد دیگری خواهند بود. در این مواقع ادیتور به شما می گوید می توانید مقاله را دوباره برای ما ارسال کنید یا بدهید مجله دیگری.

اکسپت (Accept)

بهترین اتفاق ممکن گرفتن پذیرش یا همان اکسپت است. نامه ای که ارسال می شود و به شما می گوید مقاله شما جهت چاپ در یک مجله اکسپت شده است.

Proof:

پاراف مقاله شما. وقتی کارهای تکنیکی و قالب بندی روی مقاله شما انجام شد یک نسخه قبل از چاپ برای شما ارسال می گردد تا تائیدیه نهایی جهت مشخصات نویسندگان و موارد ریز دیگر گرفته شود. این بخش جای هیچ گونه اعتراضی برای شما بعد از چاپ مقاله نخواهد گذاشت.

ریجکت (Reject)

به معنای رد شدن مقاله شما در این ژورنال است. البته این به معنای این نیست که مقاله شما اصلا به درد نمی خورد. شما می توانید نظرات داوران را اعمال و با یک کار بهتر مقاله خود را برای یک مجله دیگر ارسال نمایید. انتخاب یک مجله مناسب بسیار مهم است. اگر کسی هستید که کار اول شماست مجلاتی را انتخاب کنید که سخت گیر نیستند.

   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر